*/?> */?>

Wizyta delegacji amerykańskiej w Skarżysku – Kamiennej

W dniu 31 sierpnia w Skarżysku gościła delegacja ze Stanów Zjednoczonych: Barrett F. Pedersen – burmistrz amerykańskiego miasta Franklin Park oraz Chris Taliaferro i Ariel Reboyras – radni miasta Chicago. Towarzyszył im Bogdan Dola, dziennikarz TV Polska Chicago oraz Małgorzata Wojtaszek, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur”.

Goście ze Stanów Zjednoczonych przyjechali do Skarżyska-Kamiennej na zaproszenie prezydenta Konrada Kröniga, który – będąc w tym roku w USA – nawiązał odpowiednie kontakty zarówno z Polonią jak i z Amerykanami i dzięki temu zaproponował, by w planie wizyty delegacji amerykańskiej w Polsce, znalazło się także nasze miasto.

Samorządowcy ze Stanów Zjednoczonych wraz z towarzyszącymi im osobami spotkali się dzisiaj z władzami miasta na czele z prezydentem Konradem Krönigiem, a także z przedstawicielami Zarządu Powiatu, radnymi miejskimi i lokalnymi przedsiębiorcami.

– Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zacieśni współpracę między miastami: Skarżyskiem i Franklin Park i będzie ona prowadzona w różnych dziedzinach – mówiła, witając zebranych w MCK, Ewelina Kaczorowska, dyrektor Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku.

Głównym celem spotkania było zaprezentowanie gościom ze Stanów Zjednoczonych Skarżyska-Kamiennej, atutów miasta i kierunków rozwoju.

– Skarżysko-Kamienna to miasto na szlaku, na przecięciu dwóch krajowych dróg, które ma duży węzeł kolejowy i jednostkę zajmującą się profesjonalną obsługą inwestora – mówił prezydent Krönig, podkreślają atuty miasta, ważne z punktu widzenia przedsiębiorców i zewnętrznych inwestorów. Uczestnicy spotkania obejrzeli film promocyjny o Skarżysku, pokazujący, że nasze miasto to dobre miejsce do inwestowania.

Na zakończenie tej części prezydent Skarżyska-Kamiennej i burmistrz Franklin Park podpisali list intencyjny dotyczący współpracy partnerskiej między miastami. W liście tym zapisano między innymi: „Miasto Skarżysko-Kamienna, Polska i Miejscowość Franklin Park, Illinois, Stany Zjednoczone Ameryki, w przekonaniu, że kontakty i współpraca międzynarodowa zapewniają możliwości promocji i wymiany dobrych praktyk oraz doświadczeń pomiędzy samorządami, deklarują ustanowienie formalnej umowy partnerskiej, która zostanie zatwierdzona przez odpowiednie organy władz lokalnych obydwu miejscowości”.

Prezydent Skarżyska-Kamiennej podkreślił, że podpisanie listu jest początkiem i ma nadzieję na podpisanie umowy o współpracy między miastami partnerskimi. Mówił też o planach zorganizowania misji gospodarczej z udziałem lokalnych przedsiębiorców do Franklin Park. Przypieczętowaniem nawiązanej współpracy jest kryształowa statuetka z herbem miasta, którą prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig wręczył burmistrzowi Franklin Park. Samorządowcy z USA otrzymali także grafiki ufundowane przez pracownię Kier Art. Prezydent miasta otrzymał zaś flagę Franklin Park i upominki od burmistrza.

Spotkanie było również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat różnic w samorządach w Polsce i Ameryce i różnic w prowadzeniu biznesów w Franklin Park i Skarżysku. Uczestnicy, radni i przedsiębiorcy, pytali między innymi o wizy – zwracając uwagę na utrudnienia dla przedsiębiorców w związku z konieczności uzyskania wizy, czy o planowane kierunki współpracy i nawiązane kontakty z przedsiębiorstwami ze Skarżyska.

Ważnym punktem wizyty gości z USA były odwiedziny lokalnych firm. Delegacja spotkała się z Zarządem firmy Wtórpol – jednej z największych firm na świecie z branży recyklingu odzieży, a także z Zarządem firmy Viki-Plast, działającej w branży tworzyw sztucznych. Cykl spotkań w lokalnych firmach zamknęła wizyta w pracowni Kier Art, zajmującej się architekturą wnętrz i projektami. Goście zwiedzili również Muzeum im. Orła Białego.

35 16
56 54
41 39
21 13
07 04
05 02

Partnerzy

  • UM Skarżysko-Kamienna
  • Akademia Górniczo-Hutnicza
  • Politechnika Świętokrzyska
  • Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach
  • Stowarzyszenie Integracja Europa Wschód
  • Staropolska Izba Przemysłowo – Handlowa
  • TARGI KIELCE S.A.
  • Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego
0
Send a message
Przepraszamy! Nie ma Nas online. Zostaw nam wiadomość a my postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak to możliwe.
Your name
* Email
* Describe your issue
Login Chat
Pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Napisz nam wiadomość!
Your name
* Email
We're online!

Facebook

*/?>
Skip to content